Čo by nás mohol naučiť starogrécky učiteľ?

Bolo to len pred pár rokmi, čo náš učiteľ na strednej škole behal po triede a s vášňou vykladal o filozofií. Veľakrát som sa s ním hádal, pretože som sa s jeho názormi vôbec nestotožňoval. Na jednej hodine však získal moju plnú pozornosť. Bola to hodina o Sofistoch.

Sofisti boli starogrécky učitelia a filozofovia, ktorý sa označovali ako „učitelia múdrosti.“ Pôsobili predovšetkým v uliciach miest a vzdelávali ľudí v rôznych oblastiach. Zdôrazňovali predovšetkým rétoriku, ktorá kladie dôraz na umenie prednesu reči. Potom ako nám učiteľ vysvetlil základy o ich učení, vyslovil vetu, s ktorou dodnes veľmi súhlasím.

„Pravdu má ten, kto ju dokáže najlepšie presadiť“

Predstav si, kde by sme dnes boli s rasovou rovnosťou, keby Martin Luther King nevedel podať svoju reč s takou vášňou? Nastali by tie katastrofálne udalosti, keby Hitler nedokázal presvedčiť celí národ, že jeho myslenie je správne? Bola by Amerika dosť namotivovaná „vyhrať“ space race bez Kennedyho prejavu?

Toto je len pár príkladov z histórie na ktorých vidíš, že najväčší lídri museli mať výborné prezentačné schopnosti.

Aj keď možno nechceš zmeniť svet ako predošlí jedinci, táto schopnosť Ti pomôže v profesionálnom, či súkromnom živote. Ako?

Zvýši tvoju sebadôveru a rozšíri komfortnú zónu

Niekde som čítal, že obyčajný človek sa bojí prezentovania pred určitou veľkosťou publika viac, ako samotnej smrti. Môžeme to pozorovať či už v škole, v práci ale hlavne na sebe.

Sebadôvera je jedna z najdôležitejších vlastností, ktorú môžeme získať. Nemyslím tú, ktorú dokážeme z časti predstierať. Myslím na hlboké vnútorné presvedčenie, že si stojíš za svojím. Toto presvedčenie získame len a len tréningom.

Ako ju získaš?

Vôbec nad tým nepremýšľaj a začni menším krokom. Začneš pozdravom alebo komplimentom u kolegov, neskôr prestaneš odopierať zrak na ulici keď sa na teba okoloidúci pozrie. Onedlho prestaneš tiež nemo stáť vo výťahu a začneš menšiu konverzáciu komplimentom. Ani sa nenazdáš a budeš sa cítiť viac sebavedomí a skúsiš si svoju prvú prezentáciu. Skrátka rob všetko, čo ti je aspoň trošku nepríjemné. Ver mi, začneš sa cítiť a aj vyzerať viac sebavedome.

Zvýši tvoje sociálne postavenie

Ľudí, ktorý vystúpia pred obrovský počet ľudí a dokážu tiež vyvolávať rôzne emócie v publiku, vnímame ako niečo viac. Robíš to ty, ja a všetci na tomto svete, či už vedome alebo podvedome.

Verejný prejav si ťa počká

Či už budeš mať prejav na maturite, obhajovať bakalársku prácu, prezentovať v práci alebo dávať príhovor na svadbe, on si ťa počká.

Na záver..

Verejný prejav je jedna z najdôležitejších vecí, ktorú musíš vždy zlepšovať ako líder. Ľudia ťa budú sledovať a mať k tebe rešpekt len vtedy, ak vieš prehovoriť do ich vnútra a komunikovať svoje myšlienky efektívne.

Ak ťa článok zaujal, existuje mnoho kníh venujúce sa tejto téme. Môj osobný favorit je Dale Carnegie.

 

Tu nájdeš 35 najlepších prejavov v historií

3 dôvody, prečo je verejný prejav dôležitý

 

 

Latest articles

SPEAK, SPEAK, SPEAK

This is something my English students hear from me all the time. The class starts and I am asking them about their day, their week, or weekend. When they try to get away with simple “fine” or “good” I force them to speak more and more. The less they tell me, the…

CATCH UP WITH THE EVOLVING WORLD

With Accent Artisan, you can take advantage of mobile technology and turn it into a teacher that optimizes your learning patterns and morphs into what you immediately need. Accent Artisan is a language teacher that teaches you to speak like a native.

Aj ty berieš svoj prízvuk na ľahkú váhu?

Bol to môj predposledný rok na strednej škole, keď som sa rozhodol ísť na erazmus pre stredoškolákov. Okolo 6 krajín sa do tohto programu zapojilo a každým rokom si školy navzájom vymieňali študentov. Ja osobne som mal možnosť zavítať na Slovinsko. Spoznal som mnoho ľudí, precvičil som si…

SUBSCRIBE

Stay informed about news.
One message per month.
We promise.

© Copyright 2018. All Rights Reserved.

website by dr.dek

[sponsors]